Банки України

Аналітичний Центр з іпотечного кредитування і сек’юритизації

Іпотека в Росії

Аналітика ринку

Учасники ринку

Секьюритизация

Позичальнику

Екскурс в історію

Партнерські сайти

Дмитро Медведєв: В області іпотеки халяви ніколи не буде

Дмитро Медведєв: В області іпотеки халяви ніколи не буде

У листопаді цього року чинний президент Дмитро Медведєв заявив на зустрічі зі студентами Алтайського університету, що іпотечні ставки в РФ не повинні перевищувати 6-7%. Разом з тим, уточнив глава країни, в цій області «халяви ніколи не буде». Опитавши експертів ринку нерухомості, кореспондент Юлія Куликова переконалася: і правда не буде.

«З наявністю довідки 2НДФЛ, початковим внеском в 10% і зарплатою вище 40 тисяч ми можемо вам видати іпотеку лише на 25 років під 15% річних. Будете платити 20 тисяч на місяць », — іпотечний менеджер Сергій в офісі продажів однієї з новобудов Підмосков’я відволікається від комп’ютера і повертається до мене. За допомогою нескладних маніпуляцій на калькуляторі телефону роблю висновок: за квартиру вартістю в 2 млн. рублів я віддам банку зверху ще дві таких же квартири (близько 4 млн. рублів переплати).

Для багатьох потенційних покупців житла, включаючи мене, йти на таку угоду з банком є ??божевіллям. Якщо повної суми на купівлю квартири не мається, найдешевшим варіантом придбання житла сьогодні є розстрочка від забудовника. Більшість девелоперів готові надавати подібну опцію безкоштовно на термін від трьох місяців до одного року при первинному внеску в 50%. А це означає, що щомісяця вам доведеться вкладати в житло від 200 тис. рублів.

При відсутності великих доходів без допомоги банків все ж не обійтися. Олександр Зиминский, директор департаменту продажів елітної нерухомості Penny Lane Realty зазначає, що переплати по іпотеці мінімальні для тих позичальників, які:

  Економіст Нуріель Рубіні, що передбачив світову фінансову кризу, віщує його кінець в 2009 році

«У тому випадку, коли дотримується комплекс даних факторів, клієнт має можливість отримати найменшу ставку по іпотеці, відповідно його переплата в підсумку буде мінімальна», — вказує він.

Позичальники з «білим» доходом і великим початковим внеском можуть претендувати на ставку до 9,5% річних, розповідає Євгенія Таубкіна, генеральний директор Незалежного Бюро іпотечного кредитування (НБИК). Вона зазначає, що не варто засмучуватися, якщо банк пропонує вам збільшити термін кредиту. «Багато позичальників не розуміють, що можна взяти кредит на 15 років і підібрати програму з хорошими умовами дострокового погашення. За статистикою НБИК, більшість позичальників беруть кредит на 15-17 років, а потім достроково погашають його протягом 5-8 років », — говорить вона.

Багато маловідомі банки пропонують іпотеку і під 7% річних, однак, за даними експертів, це не більше, ніж рекламні акції: основний відсоток населення не підходить під висунуті ними умови. «Головна складність полягає в тому, щоб накопичити початковий внесок. Основний обсяг позичальників розташовують тільки 20-30% власних коштів », — додає представник НБИК.

Зниження ставок до абсолютного мінімуму не є проблемою для світового ринку іпотеки. Так, наприклад, в Данії вони успішно утримуються на рівні 1,6%, у Нідерландах — 3,7%. В Іспанії та Португалії нормальною ставкою є 4% річних. Для Росії, на думку гравців ринку нерухомості, така межа не можна досягти в принципі.

«Про намір знизити іпотечні ставки хоча б до 7% Володимир Путін заявляв ще в 2008 році, після більше трьох років ситуація практично не змінилася. Зараз процентні ставки по іпотечних кредитах в рублях становлять у середньому 13,2%, за кредитами у валюті — у середньому 11,7% », — підкреслює Роман Семчишин, комерційний директор Tekta Group.

  АРІЖК почало реалізацію пілотного проекту «зворотної іпотеки» у містах-мільйонниках

Комерційними інструментами неможливо зробити іпотеку доступною для більшості населення, погоджуються експерти. «На поточний момент немає розумних і реальних передумов до максимального зниження ставок саме банками. Навпаки, починаючи з вересня цього року багато банкірів скасували свої спеціальні програми з мінімальними ставками, залишивши базові ставки без змін », — говорить представник Penny Lane Realty.

Очікувати зниження ставок на сьогоднішній день можна тільки за допомогою втручання держави в ринок іпотечного кредитування. Класичний метод, за аналогією з програмою підтримки вітчизняного автопрому, полягає у субсидуванні ставок за рахунок бюджету. «Ставка за кредитним договором може залишатися на прийнятному для банкірів рівні, від 10% і вище, а за рахунок бюджету, приміром, 4% буде компенсуватися, таким чином, ставка для клієнта може скласти 6%», — розмірковує Зиминський.

Знизити ставки на державному рівні можна і без бюджетних витрат, зазначає Семчишин. За його словами, необхідно, щоб уряд РФ брало міжнародні цільові позики за ставкою 5-6%, тоді для кінцевого споживача іпотека становитиме 6-7%.

Ще один варіант — створення державних іпотечних банків, які давали б іпотечні кредити за пільговими ставками. Саме така модель застосовується у вже згаданій Іспанії, а також у Франції. Там основою однорівневої іпотечної системи є монопольні державні іпотечні банки. «Мінімальний термін для впровадження нової моделі іпотечного кредитування, якщо відповідний законопроект буде прийнятий відразу в усіх читаннях, становить не менше 2-3 років», — припускає комерційний директор Tekta Group.

  Хочете машину в кредит?, ВСЕ ПРО КРЕДИТИ

Експерти відзначають, що найбільш прийнятним для нашої країни способом зниження ставок по іпотеці в поточних реаліях є сек’юритизація кредитів, тобто заміна їх на цінні папери. «У всьому світі банки видають кредити і« перепаковують »їх в облігації, а ці облігації, як і будь-які інші цінні папери, обертаються на фондовому ринку та викуповуються інвесторами. У нашій країні виходить, що банк повинен тримати у себе на балансі цей кредит і жити на відсотки », — пояснює Таубкіна.

З нею погоджується комерційний директор Tekta Group: «Якщо в Данії всі заставні сек’юритизує, тобто вільно обертаються на ринку з метою залучення довгострокових кредитних ресурсів, то в Росії банки не мають шансів продавати іпотечні кредити до настання терміну їх погашення».

Загалом, стає ясно, що очікувати зниження іпотечних ставок найближчим часом не доводиться. Незважаючи на всі заяви Дмитра Медведєва, до закінчення свого президентського терміну він навряд чи щось встигне зробити. Потім будуть вибори, обіцянки кандидатів на вищий пост зміняться заявами новообраного президента про необхідність зниження ставок. І в реальності ми можемо побачити дешеву іпотеку ще дуже не скоро. Так що халяви не буде, не чекайте.

Коментарі

Categories: Без рубрики

Comments are closed.