Банки України

Дорожні чеки: ще один спосіб зберігати заощадження

В умовах кризи, коли довіра до банківських вкладів підірвано, гостро постає питання зберігання накопичених заощаджень. Одним з варіантів можуть статидорожні чеки, добре відомі у світі, але не в Росії. Про те, що являє собою цей продукт, які його плюси і мінуси, «Yтру» розповів генеральний директор з дорожніх чеків і передоплачених фінансових продуктів American Express у Росії та СНД Олексій Маслов.

Олексій Маслов: З самого початку дорожній чек був задуманий як продукт для мандрівників, і з тих пір, по суті, нічого не змінилося. У XIX столітті почався розквіт подорожей, і особливо сильно збільшувалася кількість поїздок з Нового Світу в Старий і навпаки. У людей було два варіанти провезення засобів. Перший — готівка (у золоті, монетах і т.д.), що було зручно, але небезпечно. Другий — банківські чеки, що було безпечно, але незручно, тому що європейські банки в той час не дуже добре знали американські і навпаки. Відповідно, щоб перевести в готівку американський чек в Європі, європейському банку потрібно було зв’язатися з американським, дізнатися, чи є гроші на рахунку, повідомити про те, що пред’явлений чек, попросити заблокувати певну суму і т.д. Все це займало чимало часу. А дорожній чек знаходиться посередині між готівкою і банківським чеком. Він володіє перевагами двох цих продуктів, але не має недоліків. Їм можна користуватися як готівкою, які при цьому неможливо втратити або вкрасти — це іменний продукт, у разі пропажі його можна відновити. На відміну від банківських чеків, прив’язаних до рахунку, дорожній чек — це передплачений продукт. Людина платить гроші і натомість отримує чек, а можливість обміняти чек назад на готівку гарантує емітент.

  Дебетові карти Visa Electron в Ощадбанку, Банківські пластикові картки

Перший дорожній чек American Express був випущений в 1891 році. Спочатку компанія займалася перевезенням цінних вантажів, потім з’явився ряд фінансових продуктів. Тоді не було Центробанків, і різні компанії, причому не обов’язково фінансові, могли емітувати платіжні засоби. На початок минулого століття чеки American Express були вже досить відомі і їх могли приймати скрізь, у тому числі і в Росії. У 1916 р. American Express відкрила офіс у Петербурзі, в 1918 р. його закрили і в 1958 р. відкрили знову вже в Київі.

А.М.: Ми випускаємо чеки в різних валютах, наприклад, в євро, в канадських і австралійських доларах, у доларах США, у фунтах стерлінгів, у швейцарських франках, в японських ієнах. По суті, це і є аналог готівкових грошей, але все-таки це не готівка.

А.М.: Це залежить від валютного законодавства країни. І обмеження, власне, ті ж, які стосуються валютних операцій. Якщо ви знаходитесь в тій країні, у валюті якої у вас номінований чек, ви можете їм розплатитися. Може бути, не на кожному розі, але велика кількість точок з радістю приймуть дорожній чек, номінований в місцевій валюті.

У Росії ви розплатитися чеками не можете, тому що у American Express немає чеків в російських рублях, а розплачуватися валютою за законом не можна. Але ви можете піти в банк і поміняти чеки на рублі. У багатьох готелях є обмінні пункти, які працюють цілодобово.

А.М.: Не погоджуся. Якщо ми беремо країни, де немає істотних валютних обмежень, я думаю, чеками там розплатитися, принаймні, так само легко, як картками. Щоб прийняти карту, у власника магазину чи ресторану повинен бути спеціальний термінал, а для чека інфраструктури ніякої не потрібно. Але взагалі, звичайно, чеки не замінюють, а доповнюють інші платіжні засоби, і багато що залежить від ситуації в країні, куди відправляється мандрівник. Люди, які зо9маються екстремальним туризмом і їдуть, скажімо, в Непал, беруть з собою чеки, бо картки там не працюють, немає відповідної інфраструктури, немає банкоматів, готівкові гроші везти небезпечно, а чеком можна навіть з таксистом розплатитися. А ось на Кубу точно не варто брати дорожні чеки American Express , бо на неї поширюється ембарго США і наші чеки там не приймаються.

  Автомобілі У Кредит> Авто У Кредит Райффайзенбанк

А.М.: Ми на початку шляху поширення цього продукту. На Заході спочатку з’явилися гроші, потім чеки, а потім вже кредитні карти, все це розвивалося еволюційно. У нас же протягом якогось періоду часу власне грошей не було. Були талони, за наявності яких ви гроші могли використовувати для чогось. Але грошей фактично не було. Те, що American Express намагається робити всі останні роки, спрямоване на те, щоб сказати: чеки — це набагато краще, ніж готівка.

А.М.: Тоді було дуже багато готівкових грошей в Росії, а от подорожували росіяни дуже мало. І ми намагалися пояснити людям, що таке чеки, через зрозумілу для них ситуацію. Людям було простіше пояснити, що необхідно захистити заощадження, що зберігаються під матрацом, ніж подбати про захист грошей у закордонній поїздці.

А.М.: Плюси в тому, що вкрасти у вас їх не можуть. Це безпечний спосіб зберігання. Мінуси, напевно, полягають все в тому ж валютному законодавстві. З готівкою можна поїхати і вночі щось купити, а з чеками цього не можна.

  Іпотека без первісного внеску, Банки Калінінграда

А.М.: Я думаю, що перспективи блискучі. Якщо ми візьмемо статистику обсягу готівкових коштів у світі за останні двадцять років, побачимо, що готівкова маса зростає, незважаючи на те що з’являються електронні платежі і т.д. А ми конкуруємо з готівкою. Те ж саме стосується і Росії. Туризм тут росте, добробут зростає.

А.М.: У нас є чеки в різних валютах. Відповідно, якщо в країні збільшується кількість готівкових доларів, це означає, що у нас є можливість більше продати валютних чеків у доларах.

А.М.: Ми регіональні продажі не розкриваємо. Що стосується минулого року, у нас продажу були стабільні в порівнянні з попередніми роками. У світі чеки практично на одному рівні останні п’ять років перебувають — обсяги продажів десь $ 18 млрд, плюс-мінус. І криза поки ніяк не позначився. Наш продукт якраз відрізняється тим, що під час будь-яких криз він показує, що він працює не дивлячись ні на що. Він дуже простий, не несе жодних ризиків ні для емітентів, ні для клієнтів, ні для продавців, ні для тих, хто приймає. Не рахуючи коливання курсів валют, в яких чеки номіновані. Що стосується Росії, то тут було зростання протягом кількох років. Торік великого зростання не було, але в новій ситуації все складається на користь чеків.

Знаходять:

  • плюси і мінуси дорожних чекі
Categories: Без рубрики

Comments are closed.