Банки України

Кредит з перешкодами: чому банкірам не подобається 3%-ва іпотека

У банках впевнені — кредитування за програмою «Доступне житло» їм зовсім невигідно. Адже при всьому бажанні вони не можуть собі дозволитивидавати іпотеку під 3% річних, оскільки таких дешевих грошей просто немає на ринку.

Отримати дешевий кредит насправді зовсім нелегко. Адже потенційний позичальник повинен для початку підтвердити своє право на поліпшення житлових умов і отримання тієї самої дешевої позики. Тобто потрібно зібрати купу паперів, в числі яких довідки: про офіційні доходи, місце проживання, склад сім’ї, наявність дітей. Всі ці папери необхідно віднести до місцевого управління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву (ДФСМЖБ), який є розпорядником «іпотечних» бюджетних коштів. Саме ця структура і вирішує, кому покладені житлові поліпшення, а кому — ні. Хоча затверджений Кабміном порядок видачі пільгової іпотеки припускає видачу дешевого кредиту людям, які не стоять у черзі на квартиру, але на практиці чиновники все одно вимагають докази постановки на чергу. Причому якщо людина прописана, наприклад, у Львові, а живе і претендує на квартиру в Києві, то його запросто можуть послати в ГФСМЖС за місцем прописки.

Правда, навіть якщо в Держфонді сприяння молодіжному житловому будівництву таки дадуть добро на поліпшення квартирних умов, то це ще не означає, що претендент на дешевий кредит зможе отримати такої. Результат справи багато в чому залежатиме від рішення банку та будівельної компанії, що зводить бажану квартиру.

  Кредитний ліміт по карті МТС гроші

На жаль, у потенційних позичальників не такий вже великий вибір фінустанов, де вони можуть отримати дешеву іпотеку. «За даними уряду, поки в держпрограмі бере участь близько 12 з 176 існуючих банків», — зауважив аналітик Укрсоцбанку Тантелі Ратувухері. Правда, заступник виконавчого директора Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Єфремова уточнила, що в програмі «Доступне житло» всього два активних фінустанови: Укргазбанк та Ощадбанк. А інші фінустанови — учасники видають іпотеку під 3% в дуже невеликих розмірах і лише в певних регіонах країни, де зводить будинки будівельна компанія, з якою вони співпрацюють.

Представники банків стверджують, що кредитування за програмою «Доступне житло» їм зовсім невигідно. Адже при всьому бажанні вони не можуть собі дозволити видавати іпотеку під 3% річних, оскільки таких дешевих грошей просто немає на ринку. Ще навесні нинішнього року гривня овернайт обходилася банкам в 15-16%, а зараз вони повинні платити всі 20%.

У неофіційній бесіді співробітники комерційних банків говорять про те, що навесні вони дійсно розглядали варіанти участі в даній держпрограмі. Зрозуміло, що якщо брати гривню під 16% і видавати кредити за тією ж ставкою, то на цьому не заробиш, але і в накладі теж не залишишся. Співпраця з будівельними компаніями обіцяє хоч і не дуже великі, але заробітки — від так званих зарплатних проектів, наприклад. Якщо ж сьогодні гривня овернайт обходиться банкам у 20%, то від участі в програмі «Доступне житло» їм загрожують одні збитки.

  Кредити Банк Петрокомерц для фізичних та юридичних осіб.

Кооперація з державою в будь-якому випадку справа досить ризикована. Адже програма передбачає, що позичальник платить по кредиту всього 3% річних, а решта 13% оплачує держава. У разі якщо державу зупинить цю програму і перестане компенсувати відсотки по іпотеці, то постраждають і банки, і їх клієнти. Не дивно, що більшість фінустанов не поспішають приєднуватися до даної програми. «Думаю, багато банків швидше вичікують, придивляються і чекають результатів прийдешніх виборів», — міркує Олена Єфремова.

Розраховувати на масове здешевлення кредитних ставок у найближчі роки теж навряд чи варто. «Навіть у самий благополучний для іпотеки період (2007-2008 рр..) Мінімальна ставка склала 8,1%, а середня — 13,2%, причому в іноземній валюті. А за останні п’ять років середня ставка за іпотечними позиками у гривні налічувала близько 15%, мінімальна — приблизно 12,5% », — зауважив аналітик Укрсоцбанку Тантелі Ратувухері. Що стосується програми «Доступне житло», то обсяг коштів, який через неї перерозподіляється, дуже малий для того, щоб зробити погоду на банківському та будівельному ринках. «Ця програма не досягне жодної з заявлених і незаявлених цілей — ні реального зниження ставок іпотеки на ринку, ні активізації будівельної галузі, ні тим більш істотного просування в житловій програмі уряду», — сказав Тантелі Ратувухері. А заступник голови правління Ерсте Банку Світлана Черкай додала: «Чи не головним питанням на шляху до реалізації програми щодо здешевлення житла є наявність ресурсів як у бюджеті, так і у банків. При цьому вартість ресурсів у останніх повинна бути максимально низькою: досягти даних показників можливо виключно в умовах економічної стабільності ».

  Куди можна поскаржитися на банк - Обговорення банків Москви - Форум - Іпотека двох столиць

Kiev NEWS — столичні новини

Новини Readme

Тести на «Главкомі»

Топ-стаття

Новини МЕТА

Новини партнерів

Публікація всіх авторських матеріалів і відеороликів «Головкому» дозволена виключно за умови прямого посилання на сайт. Для інтернет-видань обов’язковим є розміщення прямої, відкритої для пошукових систем посилання в першому абзаці на конкретну новину, статтю, або сторінку відеосюжету.

Categories: Без рубрики

Comments are closed.