Банки України

ЮРИДИЧНИЙ ЦЕНТР

Арбітражне та антикризове управління

Кредиторська заборгованість

Формування кредиторської заборгованості

Керівництво підприємства-цілі завжди знаходитьсяу виграшному положенні по відношенню до решти кредиторам, бажаючим взяти участь у банкрутстві підприємства-цілі. Керівництво має інформацію про поточний фінансовий стан, всіх господарських угодах та економічний потенціал компанії.

Причому найчастіше підготовляється лише договірна документація та акти про виконання. Реального виконання на користь підприємства-цілі з боку «підконтрольних» контрагентів не відбувається.

Відносно державних і муніципальних унітарних підприємств законодавець намагався прикрити даний пролом. Так, ФЗ «Про державних і муніципальних унітарних підприємствах» 2002 року встановлено, що власник повинен узгодити вчинення всіх великих угод і угод із зацікавленістю. В іншому випадку угода вважається недійсною.

  Дострокове погашення кредиту

Аналогічні положення передбачені в ст. 79 ФЗ «Про акціонерні товариства», згідно з якою велика угода повинна відбуватися з схвалення ради директорів або загальних зборів акціонерів.

Однак на практиці виробилися різні варіації подолання цих положень. По-перше, відповідно до ч. 2 ст. 167 ГК РФ при недійсності угод кожна із сторін при неможливості повернути одержане в натурі зобов’язана відшкодувати вартість отриманого в грошах (у тому числі тоді, коли отримане виражається в користуванні майном, виконаній роботі чи наданій послузі).

  Який кредит краще - дізнаємося який краще брати кредит, Все про кредити!

Між компанією-кредитором і підприємством-метою укладається декілька договорів, відповідно до яких підприємство-ціль отримує кошти і відразу перераховує їх на рахунки інших підконтрольних компаній за договорами підряду, надання послуг і т.д. Реального виконання за даними договорами від підконтрольних компаній підприємство-ціль, як правило, не отримує.

Незважаючи на те що вищевказані угоди є недійсними, заборгованість у підприємства перед компанією-кредитором залишається. Адже грошові кошти були реально перераховані, і даний факт підтверджується документально.

Існують різні способи наповнення даної схеми: договори, акти, що є підставою виникнення заборгованості, можуть бути найрізноманітнішими, але принцип «кругової прокачування» грошових коштів через рахунок компанії-цілі залишається незмінним.

  Рефінансування кредитів. Перекредитування

Надалі кредитор звертається з позовом про стягнення заборгованості з підприємстві-мети в арбітражний або третейський суд, якщо відповідний договір містить в собі третейське застереження.

Після отримання вступило в законну силу рішення, враховуючи зацікавленість опонента — підприємства-цілі в сприятливому для кредитора кінець судового процесу про стягнення, оскаржити утворилася заборгованість у порядку арбітражного судочинства досить проблематично.

Categories: Без рубрики

Comments are closed.