Банки України

Підсумки розвитку ринку іпотеки в 2010 році.

Думки про іпотеку

Основні тенденції іпотечного ринку за підсумками 2010 року

У цілому 2010 ознаменувався поступовим відновленням ринку іпотечногокредитування після кризи. Банки відновили надання іпотечних кредитів, знизили ставки і пом’якшили умови кредитування. І як наслідок, на сьогоднішній день на ринку відзначається стабільний попит на іпотечні кредити. Однак цей попит нижче докризового в два рази, хоча і в півтора рази вище торішнього.

Одним з найважливіших подій на іпотечному ринку на початку 2010 року стала пропозиція банками іпотечних кредитів за програмою АІЖК за ставками нижче 10% річних у рублях. Це призвело до зростання купівельної активності навесні 2010 року. Однак у травні ставки АІЖК підвищилися і, як наслідок, попит на іпотечні продукти знизився.

Якщо взяти за точку відліку січень 2010 року, то іпотечні ставки в доларах і євро протягом року практично не змінилися: плаваючі — від 7-8% річних, а середні — на рівні 10% річних. Але брати валютні кредити зараз охочих мало.

Основну масу виданих коштів складають рублеві кредити. По них середні ставки знизилися з 14,6% річних у січні до 13,7% річних до кінця осені. Основне зниження відбулося до червня місяця і на цьому рівні середні ставки тримаються (за статистикою ЦБ РФ) кілька місяців поспіль.

  Чи можна погасити іпотечний кредит материнським капіталом?, - поради клієнтам банків

Одночасно відбувається звуження «вилки» іпотечних ставок. Якщо на початку року, завдяки кредитам АІЖК, мінімальні ставки починалися від 9% річних, то навесні мінімальні ставки по іпотечних кредитах виросли, і стали складати 10,5-11% річних. На сьогоднішній день відзначається тенденція подальшого зниження ставок за іпотечними кредитами.

У теж час максимальні ставки, за якими люди брали кредити на початку року, становили 16-18% річних. Зараз максимальні ставки триматися на рівні 15% річних (є банки, які пропонують іпотечні кредити і за вищими ставками, однак такі кредити позичальники практично не беруть).

Що стосується попиту на іпотечні кредити, то він відновлюється, але досить повільно. Адже до кризи попит був не тільки з боку людей, які купували житло для себе, але і з боку тих, хто здійснював спекулятивні операції з житлом з метою отримання прибутку. Зараз спекулянтів, що беруть кредити щоб вкласти в придбання нерухомості, а потім перепродати — практично немає. До того ж сильні побоювання, що криза повториться.

Найбільш затребувана сума іпотечного кредиту на сьогоднішній день складає 3-4 мільйони рублів. Менша сума не дозволять купити в Київі навіть порівняно невелику квартиру, а більшу суму не дозволяють отримати середні доходи, які є у основної частини населення. Варто враховувати, що велике значення для банків має співвідношення «платіж / дохід», яке після кризи в більшості банків становить 40%. Тобто банки вважають, що позичальник не може витрачати на погашення боргу понад 40% сукупного доходу сім’ї. І при такому співвідношенні на 25 тисяч рублів доходу виходить приблизно 1 млн рублів кредиту. Отже, сім’я з доходом в 100 тис. може отримати кредит на 4 мільйони рублів.

  Дострокове погашення кредиту - Кредити в Київі

Правда, пом’якшення вимог до позичальників призводить до того, що в ряді банків починають вважати, що позичальники можуть витрачати і 50% на погашення боргу. Є навіть банк, де вважають, що позичальник може витрачати на обслуговування кредиту і 70% доходів. А це означає, що максимальний кредит для позичальника з доходом 100 тисяч рублів на сім’ю може бути вже не 4 мільйони, а всі 6 мільйонів!

Що стосується іпотечних програм для придбання заміської нерухомості і новобудов — на ринку вони зараз також є. У сегменті заміської нерухомості банки досить активно кредитують котеджні селища, але особливу увагу вони звертають на статус землі, на якій селище побудований. Крім того, банки відновили кредитування новобудов, але в-основному тих, що реалізуються відповідно до ФЗ 214. Ігри з векселями, такі популярні на ринку новобудов до кризи, зараз мало яким банкам цікаві.

  Carte: Субсидія з оплати ЖКГ: Житлово-комунальне господарство

Прогноз розвитку ринку іпотеки на 2011 рік

На мою думку, в 2011 році процентні ставки за іпотечними кредитами будуть знижуватися, але досить повільно. Швидкість зниження ставок, швидше за все, буде на докризовому рівні: на один процентний пункт на рік. Отже, середні ставки по іпотечних кредитах до кінця наступного року можуть опинитися на рівні 12,5% річних. Однак є всі підстави вважати, що якщо ситуація в країні буде залишатися стабільною і банки і далі будуть пом’якшувати умови надання кредитів і знижувати ставки, то попит на іпотеку поступово відновиться.

При цьому банки навряд чи будуть активно запускати нові іпотечні продукти: адже сьогодні на ринку надані кредитні програми практично для будь-яких завдань позичальника і придумати щось нове досить складно. Швидше, банки підуть по шляху поліпшення умов за вже діючими програмами.

Нове в блогах

Нове на форумах

По іпотеці:

Закордонна нерухомість:

За нерухомості Москви:

Новинна стрічка від ipotek.ru

Новини ринку

Найближчі тематичні заходи по іпотеці і нерухомості

Categories: Без рубрики

Comments are closed.