Банки України

Підсумки розвитку ринку іпотеки в 2010 році.

Думки про іпотеку

Основні тенденції іпотечного ринку за підсумками 2010 року

У цілому 2010 ознаменувався поступовим відновленням ринку іпотечногокредитування після кризи. Банки відновили надання іпотечних кредитів, знизили ставки і пом’якшили умови кредитування. І як наслідок, на сьогоднішній день на ринку відзначається стабільний попит на іпотечні кредити. Однак цей попит нижче докризового в два рази, хоча і в півтора рази вище торішнього.

Одним з найважливіших подій на іпотечному ринку на початку 2010 року стала пропозиція банками іпотечних кредитів за програмою АІЖК за ставками нижче 10% річних у рублях. Це призвело до зростання купівельної активності навесні 2010 року. Однак у травні ставки АІЖК підвищилися і, як наслідок, попит на іпотечні продукти знизився.

Якщо взяти за точку відліку січень 2010 року, то іпотечні ставки в доларах і євро протягом року практично не змінилися: плаваючі — від 7-8% річних, а середні — на рівні 10% річних. Але брати валютні кредити зараз охочих мало.

Основну масу виданих коштів складають рублеві кредити. По них середні ставки знизилися з 14,6% річних у січні до 13,7% річних до кінця осені. Основне зниження відбулося до червня місяця і на цьому рівні середні ставки тримаються (за статистикою ЦБ РФ) кілька місяців поспіль.

  Як правильно вибрати кредит, Роби Гроші

Одночасно відбувається звуження «вилки» іпотечних ставок. Якщо на початку року, завдяки кредитам АІЖК, мінімальні ставки починалися від 9% річних, то навесні мінімальні ставки по іпотечних кредитах виросли, і стали складати 10,5-11% річних. На сьогоднішній день відзначається тенденція подальшого зниження ставок за іпотечними кредитами.

У теж час максимальні ставки, за якими люди брали кредити на початку року, становили 16-18% річних. Зараз максимальні ставки триматися на рівні 15% річних (є банки, які пропонують іпотечні кредити і за вищими ставками, однак такі кредити позичальники практично не беруть).

Що стосується попиту на іпотечні кредити, то він відновлюється, але досить повільно. Адже до кризи попит був не тільки з боку людей, які купували житло для себе, але і з боку тих, хто здійснював спекулятивні операції з житлом з метою отримання прибутку. Зараз спекулянтів, що беруть кредити щоб вкласти в придбання нерухомості, а потім перепродати — практично немає. До того ж сильні побоювання, що криза повториться.

Найбільш затребувана сума іпотечного кредиту на сьогоднішній день складає 3-4 мільйони рублів. Менша сума не дозволять купити в Київі навіть порівняно невелику квартиру, а більшу суму не дозволяють отримати середні доходи, які є у основної частини населення. Варто враховувати, що велике значення для банків має співвідношення «платіж / дохід», яке після кризи в більшості банків становить 40%. Тобто банки вважають, що позичальник не може витрачати на погашення боргу понад 40% сукупного доходу сім’ї. І при такому співвідношенні на 25 тисяч рублів доходу виходить приблизно 1 млн рублів кредиту. Отже, сім’я з доходом в 100 тис. може отримати кредит на 4 мільйони рублів.

  Кредити. Ризики валютного кредитування, їх оцінка. Види кредитів. Кредитні договори

Правда, пом’якшення вимог до позичальників призводить до того, що в ряді банків починають вважати, що позичальники можуть витрачати і 50% на погашення боргу. Є навіть банк, де вважають, що позичальник може витрачати на обслуговування кредиту і 70% доходів. А це означає, що максимальний кредит для позичальника з доходом 100 тисяч рублів на сім’ю може бути вже не 4 мільйони, а всі 6 мільйонів!

Що стосується іпотечних програм для придбання заміської нерухомості і новобудов — на ринку вони зараз також є. У сегменті заміської нерухомості банки досить активно кредитують котеджні селища, але особливу увагу вони звертають на статус землі, на якій селище побудований. Крім того, банки відновили кредитування новобудов, але в-основному тих, що реалізуються відповідно до ФЗ 214. Ігри з векселями, такі популярні на ринку новобудов до кризи, зараз мало яким банкам цікаві.

  AccesSoft. Каталог програм. Кредитор - Опис програми

Прогноз розвитку ринку іпотеки на 2011 рік

На мою думку, в 2011 році процентні ставки за іпотечними кредитами будуть знижуватися, але досить повільно. Швидкість зниження ставок, швидше за все, буде на докризовому рівні: на один процентний пункт на рік. Отже, середні ставки по іпотечних кредитах до кінця наступного року можуть опинитися на рівні 12,5% річних. Однак є всі підстави вважати, що якщо ситуація в країні буде залишатися стабільною і банки і далі будуть пом’якшувати умови надання кредитів і знижувати ставки, то попит на іпотеку поступово відновиться.

При цьому банки навряд чи будуть активно запускати нові іпотечні продукти: адже сьогодні на ринку надані кредитні програми практично для будь-яких завдань позичальника і придумати щось нове досить складно. Швидше, банки підуть по шляху поліпшення умов за вже діючими програмами.

Нове в блогах

Нове на форумах

По іпотеці:

Закордонна нерухомість:

За нерухомості Москви:

Новинна стрічка від ipotek.ru

Новини ринку

Найближчі тематичні заходи по іпотеці і нерухомості

Categories: Без рубрики

Comments are closed.