Банки України

Пільгова іпотека: продовження абсурду?

Днями прес-служба губернатора й уряду НСО розповсюдила повідомлення про триста молодих вчителях, які зможуть оформити пільгову іпотеку в поточному 2013 році. Першісубсидії, йдеться в повідомленні, надійшли ще у вересні. Тепер очікується черговий транш. Кошти перераховуються відповідно до постанови Уряду Новосибірської області-368-п «Про надання субсидій молодим вчителям при іпотечному житловому кредитуванні». Як уточнюється, молоді вчителі можуть претендувати на компенсацію за рахунок бюджету початкового внеску, але не більше 20% від суми іпотечного кредиту. Субсидії (звернімо увагу) надає міністерство будівництва і ЖКГ.

Коротше, сюжет знайомий і повторюваний останню пару років з суворою періодичністю. Міністерство будівництва і ЖКГ давно вже перекваліфіковувалося у нас у відомство соціальної підтримки, і головна, ключова, «забійна» тема, яка регулярно проривається звідти в публічну площину — це саме тема субсидій. Справа, загалом-то, не хитра — взяти з бюджету гроші і поділити. Зате який громадський резонанс! Схоже, постійна демонстрація державної турботи про пільговиків вже вийшла за рамки регіональної аудиторії. Про щедрість нашого уряду на субсидії дізналася і широка громадськість. Тепер заходи підтримки молодих учителів дали привід відомим в країні людям поговорити про пільгову іпотеку.

Так, зовсім недавно в газеті «Відомості» (від 06.11.2013) голова ради директорів «ТСК іпотеки» Володимир Лопатін висловив свій погляд на проблему, відштовхнувшись, судячи з усього, від практики нашого регіону. Він повів мову про якусь «Н … ської області» і, судячи з викладеним фактам, мова в статті йде про нас. Назва статті саме по собі красномовно: «Не треба робити іпотеку більш доступною для всіх верств населення». Так от, розбираючи наш приклад (я все ж таки вважаю, що це був наш приклад), він приходить в подив. Наводимо цитату:

  Банк «Агропромкредит»: «Росіяни стали довіряти кредитних картах»

«Чому саме вчителі? І від чого тільки молоді? А ті, що постарше, значить, гірше? Адже 20% вартості квартири плюс дотація за процентною ставкою — це, якщо порахувати, дуже серйозна надбавка до платні одних щасливчиків-вчителів, чомусь не дісталася іншим. Де ж тут соціальна справедливість, питається, в соціальній за своєю суттю програмі? ».

Далі він звертає увагу на той факт, що передбачені (відповідно до згаданою Постановою) субсидії для компенсації частини витрат з оплати відсотків по іпотеці (до рівня 8,5%) обмежені терміном на три роки. У зв’язку з цим автор статті ставить запитання: «Що з ними (пільговиками — О.Н.) буде через три роки, коли державне дотування процентної ставки припиниться? Досить імовірно, що платити за ринковими ставками зможуть не всі. Інакше навіщо їм було допомагати? »

Як зауважує автор, власне житло — це серйозна відповідальність: «Відповідальність соціальна, економічна, психологічна. Навантажувати нею незаможні верстви населення нерозумно і недалекоглядно ». Для незаможних, нагадує він, у розвинених країнах «передбачені різні форми житлового найму, в тому числі соціального, із солідною підтримкою держави». Після чого автор пропонує зосередитися на розвитку саме різних видів найму, особливо соціального, а також на створенні житлово-накопичувальних систем.

  Ключі від «повітря»: шахраї обкрадають покупців новобудов на мільйони, Аргументи і Факти Україна

До слова, у світовій практиці накопичений досить серйозний досвід вирішення житлових проблем якраз через систему житлового найму і систему будівельно-ощадних кас. Наочний приклад — Німеччина. Досить згадати, що після війни німці (в Західній Німеччині) досить успішно відновили житловий фонд без всяких іпотечних механізмів. Житло будували, залучаючи приватних інвесторів. Квартири здавалися в оренду. Для незаможних орендна ставка була зафіксована нижче ринку (обмежувався і метраж житла — до 60 квадратних метрів). Інвестор отримував гарантовані компенсації за рахунок бюджету. Цей досвід виявився набагато успішніше того, що практикувалося в Англії (також постраждала від бомбардувань), де на бюджетні гроші будувалися недорогі муніципальні будинки. Як з’ясувалося згодом, союз держави і приватних інвесторів (як це робилося в Німеччині) виявився набагато плідніше.

Чому у нас не йдуть таким шляхом? Про будівельно-ощадних касах і орендному житло говорилося багато, але до цих пір для цього не прийнято жодного закону, жодної постанови! Чи не дивно таке затягування процесу? Створюється враження, що в країні активно діє найпотужніше фінансове лобі, блокуючу альтернативні вирішення житлової проблеми. І регіональні влади зі своїми субсидіями для пільговиків насправді лише підіграють фінансовим структурам, що нагріває руки на іпотеці. І всякі підставі суті справи не міняють. Як би красиво не звучали обіцянки влади розвивати, крім іпотеки, щось ще (типу, будівництва «прибуткових будинків» для резидентів Технопарку), реальних і рівнозначних альтернатив у громадян все одно ще немає. Найкраще з цього приводу висловився автор цитованої статті. Йому заключне слово:

  Американські КК, американські компанії, фірми в офшорах, піти в офшор, інвестувати в офшорні фонди, інвестувати в офшори

«Програма з розвитку соціального житлового найму знаходиться в стадії дуже боязкого пілотування. А зі будощадкасами справи йдуть і того гірше. Законопроект про поширення цієї німецької системи, вельми позитивно зарекомендувала себе на всіх континентах, крім, хіба що, Африки, циркулює по владних кабінетах вже добрий десяток років. Породжуючи тим самим безліч регіональних сурогатів, сильно змахують на фінансові піраміди ».

Коментарі

Іпотека для багатьох, і мене в тому числі, це можливість рухатися вперед при здійсненні намічених планів набагато швидше, ніж спочатку накопичити, а потім купити. Жити треба зараз і по повній!

не буває безкоштовного сиру! навіть в мишоловці ти за нього платиш здоров’ям. так і словосполучення пільгова іпотека вельми дисонує. Краще не влазити в іпотечні кредити, у нас немає тих же умов що в ряді інших країн для своїх жителів зроблені. і поки їх немає казки про пільгову і доступну іпотеку не більше ніж казки.

Форма відправки коментаря

Матеріали сайту захищені Законом про авторське право. При цитуванні обов’язкове посилання на першоджерело інформації. Сайт не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів.

Categories: Без рубрики

Comments are closed.