Банки України

Прямо скажемо, не найкращий вихід із ситуації. Особливо зараз, коли ринок нерухомості завмер, а ціни повільно, але впевнено, поповзли вниз. У середньому, з початку року «вторинка» вже втратила 10-20% своєї вартості.Таким чином, квартира, куплена рік тому за $ 100 тис., зараз може бути продана не більше, ніж за $ 80-90 тис. І то лише у випадку якщо вдасться знайти покупців.

Якщо під купівлю квартири брався кредит з 20% власним внеском ($ 20 тис.), то банку потрібно повернути $ 76 тис. з урахуванням тіла кредиту, погашеного за рік — $ 4 тис. (кредит строком на 20 років при ставці 13% річних ). Виходить, навіть при самому оптимістичному сценарії, вчорашній власник квартири і позичальник залишається без житла з сумою $ 14 тис. на руках. Ну, а якщо відняти витрати на оформлення кредиту (близько $ 4 тис.) і сплачені за рік відсотки (близько $ 10 тис.), то людині залишається тільки пам’ять про щасливе часу проживання у власній квартирі.

Цей варіант хоч і здатний значно полегшити навантаження на сімейний бюджет і зберегти нерухомість, підходить лише тим, у кого є альтернативні варіанти житла (наприклад, батьківська квартира).

Припустимо, кредит був оформлений на суму $ 100 тис. на 20 років під 13% річних. У такому випадку, позичальникові потрібно щомісяця платити близько $ 1400-1500 (при класичній схемі погашення). Однокімнатну квартиру зараз, залежно від району і стану, можна здати за $ 600-800 на місяць. Таким чином, позичальникові залишається знайти кошти на оплату тільки половини платежу.

Якщо в кредит була придбана велика, шикарна квартира в елітному районі, позичальник також може заощадити і здати її у найм, навіть якщо іншого житла у нього немає. У такому випадку, можна зняти житло простіше, десь у спальному районі, що обійдеться набагато дешевше.

Наприклад, кредит було взято на суму $ 200 тис. на 20 років під 13% річних. Тоді платіж виходить близько $ 3000. Здати елітне житло цілком реально за $ 1500-3000 на місяць. Зняти квартирку на околиці міста за $ 600-800. Таким чином, мінімальна економія становить $ 700. А при хороших розкладах, позичальникові доведеться платити тільки за оренду житла, а кредит буде повністю погашатися за рахунок здачі заставної квартири.

  Конкурс на паркування відклали на місяць Газета "Ваш Шанс"

Звичайно, у цього способу є свої недоліки. По-перше, психологічний дискомфорт — адже в будинок, який з такою любов’ю облаштовувався і обживався, треба пустити чужих людей. По-друге, слід врахувати, що деякий час житло під здачу буде пустувати. Добре, якщо пощастить і вдасться відразу знайти мешканців на весь період, але так буває не завжди.

При цьому, слід пам’ятати про два правилах: виставляйте ціну на житло в тій валюті, в якій оформлений кредит, і не забудьте попередити банк, про те, що заставна квартира буде здана в оренду.

Взагалі, банкіри не втомлюються повторювати, при будь-якому погіршенні фінансового становища позичальника необхідно звернутися в банк. Там допоможуть знайти адекватне рішення проблеми, щоб і житло зберегти, та кредитну історію не зіпсувати.

«Банк завжди готовий піти назустріч позичальникові, який потрапив у скрутне становище. Головне, що б позичальник демонстрував бажання гасити кредит », — говорить директор департаменту іпотечного кредитування Сведбанку Євген Ськлепової.

• Кредитні канікули. Як правило, надаються тільки на оплату тіла кредиту, тобто відсотки позичальникові все ж доведеться погашати. Це не надто полегшує «кредитне», адже в перші кілька років погашення іпотечного кредиту, тіло складає всього 20-30% всього платежу. При цьому борг зменшуватися не буде, що може збільшити розмір переплати до 10% (при сумі кредиту $ 100 тис. на 20 років під 13% річних — розмір переплати збільшиться приблизно на $ 12 тис., залежно від того, на якому році погашення кредиту будуть отримані кредитні канікули). Тривалість кредитних канікул, як правило, становить 6-12 місяців.

  Як внести на рахунок внесок до статутного капіталу :: Фінанси ::: як просто зробити все

• Подовження терміну кредиту. Принцип такий: банк додає рік, два, п’ять чи десять років до терміну кредитування. Таким чином, зменшується тіло кредиту, яке необхідно платити щомісяця. При цьому, сума щомісячних відсотків не зменшується. Наприклад, іпотека була оформлена на 10 років, в сумі $ 100 тис. під 13% річних. Платіж перший час буде складати $ 1800 — $ 1900. Якщо збільшити термін ще на 10 років, платіж зменшиться до $ 1400-1500. При цьому, в першому випадку переплата складе 65,5%, а в другому — 130%. Але! Адже дострокове погашення ніхто не відміняв. Тому, як тільки закінчиться «чорна смуга», можна знов повернуться до звичних темпами погашення.

• Зміна графіка погашення. Якщо позичальник гасить кредит за класичною схемою, то перші кілька років платіж буде на 20-25% більше, ніж аннуїтетниє платежі за аналогічних умов. Природно, перехід на ануїтетне погашення здатний знизити навантаження на бюджет, але, як відомо, переплата при аннуїтете завжди вище, ніж при класичній схемі погашення.

• Інше. Іноді, але дуже рідко, банк йде на зниження кредитної ставки або ж, як мінімум, збереження її на колишньому рівні для позичальників, які об’єктивно не в змозі погашати кредит на нових умовах. У деяких ситуаціях можливі варіанти зміни валюти кредиту. Наприклад, якщо кредит в доларах і саме в цьому полягають проблеми з погашенням, позичальникові пропонують перевести позику в нацвалюту. Природно, ставка при цьому зростає, але старим позичальникам банк рідко заламує непідйомну ціну.

«Якщо виникли фінансові труднощі такі, що не дозволяють позичальникові сплатити банку плановий щомісячний платіж, як по тілу кредиту, так і за нарахованими відсотками, позичальникові необхідно повідомити про такі труднощі банк заздалегідь — до моменту настання кінцевої дати погашення планового платежу», — попереджає заступник голови правління Ерсте Банку Світлана Черкай.

  Підстави для призупинення державної реєстрації прав

Взагалі, банкіри набагато прихильніше ставляться до дисциплінованим позичальникам. Також, вкрай важливо показати співробітникам банку, що фінансові труднощі «тимчасові» і після закінчення важких часів, позичальник зможе і далі погашати кредит. Якщо банкіри побачать, що надії на це немає, довго возитися не будуть — стягнуть заставу і розпрощаються з боржником.

Якщо це можливо, в банк варто відразу прихопити з собою документи підтверджують, важке ускладнилося фінансове становище — довідки про доходи, трудова книжка із записом про скорочення, свідоцтво про народження дитини, лікарняний лист і так далі.

А що якщо просто припинити вносити платежі? Що в такій ситуації зробить банк? Для початку банк «включить» штрафні санкції, і борг почне зростати, як снігова куля. Далі буде психологічна атака — листи, дзвінки, нагадування і загрози судновим розглядом. Ну, і фінальний акорд — безпосередньо суд і продаж заставного майна через аукціон, тобто ще дешевше, ніж позичальник міг би продати сам.

«Банк може спробувати домогтися від опікунської ради згоди на реалізацію закладеної квартири, залучити до стягнення кредиту колекторську фірму або продати їй борг позичальника (якщо це дозволено кредитним договором)», — говорить старший юрист компанії «Арцінгер і Партнери» Станіслав Герасименко. Та й дитина росте, рано чи пізно він досягне повноліття, і тоді «прикриватися» буде нічим.

Знаходять:

  • іпотека в доларах як зараз оплачувати
  • як бути якщо не можеш платити кредит в доларах?
Categories: Без рубрики

Comments are closed.