Банки України

Як розділити іпотечну квартиру при розлученні подружжя

Кількість розлучень в Росії залишається дуже високим. 65% шлюбів не витримують випробування труднощами побуту, причому більша їх частина не дотягуєі до 5-річного стажу. Якщо молода сім’я встигла до часу розлучення взяти іпотеку на придбання квартири, то неминуче виникає безліч непростих питань, пов’язаних з розділом житла та обов’язків по сплаті боргу банку. Давайте спробуємо розібратися, що ж робити з погашенням кредиту, якщо ви все-таки вирішили розлучитися.

Загальна власність

Попередимо відразу, що квартира, взята в іпотеку, належить до майна, спільно нажитого подружжям за час шлюбу, а тому є їх спільною власністю. Це законодавчо прописано в статті 256 ЦК РФ і статті 34 Сімейного кодексу РФ. Інший порядок володіння майном можливий тільки в тому випадку, якщо існує шлюбний контракт, в якому обговорений перехід власності до одного з подружжя.

Якщо в період шлюбу хтось з них не отримував самостійних доходів, тобто займався домашнім господарством, виховував дітей, хворів і т. д., то і в цьому випадку він має право на свою частку спільної власності.

Розділити майно, нажите в шлюбі, можна протягом трьох років після розлучення. Кожен з колишнього подружжя отримає свою половину житла, незалежно від того, на кого була оформлена нерухомість. Але й зобов’язання, взяті по відношенню до банку, вони теж розділять порівну. При цьому не має значення, чи був кредит оформлений на одного з подружжя або обидва вони виступали созаемщиками — відповідальність покладається на обох.

Розлучення — розлученням, а платежі — за розкладом

  Будівельна компанія ТЕМП - купити квартиру в Львові. Квартира від забудовника - це квартира з обробкою в готовому будинку.

Як би не були захоплені подружжя з’ясуванням відносин, в запалі сімейних битв не можна забувати про своєчасне внесення платежів по кредиту. У разі нехтування своїми зобов’язаннями позичальники можуть залишитися не тільки без сім’ї, але і без грошей, і без житла. Найгірший сценарій розвитку подій припускає продаж квартири банком з аукціону за ціною нижче середньоринкової. З отриманих коштів горопашним подружжю дістанеться сума, що залишилася після вирахування банківського кредиту, пені, штрафів та витрат на організацію аукціону.

Після того, як подружжя прийняло рішення про розлучення, вони повинні поставити банк до відома про це, як і про всіх значущих зміни в своєму житті, як то: зміну місця роботи, народження дитини, втраті, обміні і відновленні документів, збільшенні і зменшенні доходів. Зміна сімейного статусу також є причиною для повідомлення фінансової установи. Але ще до того, як звернутися в банк, що розлучаються, подружжя повинні вирішити, який варіант вирішення квартирного питання є для них найбільш переважним. Ідеальним вирішенням проблеми стало б дострокове погашення кредиту з подальшим продажем квартири. Знайти ж відсутню суму грошей не завжди представляється можливим.

Але це в ідеалі, який, як відомо, недосяжний. Нерідко виходить так, що розлучається подружжя доводиться вибирати між двома можливостями — або продовжувати виплачувати іпотеку, або продати заставну квартиру. Найчастіше, звичайно, зупиняються на другому варіанті. Щоб реалізувати квартиру, потрібно отримати дозвіл банку. Зрозуміло, що самостійно продати житло можна дорожче, ніж це зробить банк з аукціону. Але ціна все одно буде нижчою, ніж якби квартира не була обтяжена заставою. Мало хто захоче проходити через складні процедури, з якими пов’язана покупка заставного житла. Тому неминуче доведеться зробити поступку, щоб підвищити привабливість квартири в очах потенційного покупця.

  Кредит без прописки. Кредит з тимчасовою реєстрацією.

У разі якщо кожен із колишнього подружжя має хороший дохід, банк може запропонувати їм взяти в іпотеку дві нові квартири. При цьому гроші, що залишилися після продажу житла і повернення кредиту банку, можуть бути використані в якості початкового внеску за нову, тепер уже роздільну житлоплощу.

Взяти й поділити

Звичайно, можна продовжувати погашати іпотеку, щоб після виплати кредиту продати квартиру за оптимальною ціною. Цей варіант не позбавлений вигод, оскільки житло зростає в ціні швидше, ніж інфляція, і тому квартира може стати вигідним об’єктом вкладення коштів. Але практика показує, що розлучаються, хочуть якомога швидше «звільнитися» від спільних проектів з колишнім подружжям. Щоб розділити квартиру на частки і самостійно сплачувати свою частину, потрібно звернутися із заявою до банку.

Але фінансові установи не завжди вітають такі ініціативи. Причин цьому декілька. Може виявитися, що один з подружжя недостатньо платоспроможний, і його рівень доходів не дозволяє «витягнути» іпотеку. Ще одна причина відмови полягає в тому, що банки вважають за краще мати справу з позичальниками, несучими солідарну відповідальність за об’єкт. І, по-третє, поділу не підлягає однокімнатна квартира. У цьому випадку кожен з колишнього подружжя має лише частку в праві власності на квартиру. А частина квартири, відповідно до закону «Про іпотеку», не може бути самостійним предметом іпотеки.

  Автокредит: як вибрати найвигідніший

Якщо позиція банку, який відмовив у розділі, здасться позичальникам необгрунтованою, вони можуть опротестувати рішення в суді. Суд може розділити квартиру навпіл або на нерівні частки. Це залежить від того, не вбачатиме чи судовий розгляд наявність «особливих обставин». Такими вважаються, насамперед, неповнолітні діти. Суд може віддати б

Categories: Без рубрики

Comments are closed.